Artykuły Telefony Warto wiedzieć

Jak dbać o baterię w telefonie? Fakty i mity o bateriach

Jak dbać o baterię w telefonie? Fakty i mity o bateriach
Napisany przez Rafał Wrzaskowski

W sieci można trafić na wiele różnych informacji związanych z metodami jak dbać o baterię w telefonie. Nie każde z nich są prawdziwe, a to sprawia, że większość użytkowników nieświadomie może doprowadzić do szybszego zużycia ogniwa w telefonie. Jak tego uniknąć?

Przez popularne mity, które krążą wśród użytkowników smartfonów, baterie w ich telefonach są narażone na szybsze zużycie. Dotyczy to również nowoczesnych baterii, które również posiadają swoją ograniczoną żywotność. Jeśli kupujesz nowego smartfona, upewnij się jak właściwie o niego zadbać. W przypadku, gdy uszkodziłeś już baterię, wizyta w serwisie telefonów będzie jedynym dobrym rozwiązaniem.

Jak dbać o baterię w telefonie? Fakty i mity o bateriach - iphone bateria

Czy trzeba rozładowywać baterię do końca?

Jednym z najczęściej pojawiających się mitów jest ten, który zmusza użytkowników do całkowitego rozładowania baterii w telefonie przed rozpoczęciem ładowania. Niewielu użytkowników smartfonów wie, że technologia wytwarzania akumulatorów oraz materiały wykorzystywane do ich produkcji zmieniły się na przestrzeni czasu. Pełne rozładowanie baterii (formowanie) było istotne jedynie w przypadku akumulatorów niklowo-kadmowych, które miały efekt pamięci i właśnie przez to szybko traciły swoją wydajność.

Nowoczesne baterie litowo-jonowe czy litowo-polimerowe nie muszą być w pełni rozładowywane. Nie trzeba też ładować ich do pełna. Co ciekawe lepiej naładować je do 80%. Ostatnie 20% ładuje się znacznie wolniej, co też obciąża dodatkowo baterie poprzez skrócenie jej żywotności. Oznacza to też, że nowego telefonu wcale nie musimy kilkukrotnie rozładować i naładować do pełna. Takie rozwiązanie może bardzo zaszkodzić nowej baterii i doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń. Identycznie wygląda sytuacja z pełnym rozładowaniem. Zaleca się, by ogniwo było ciągle naładowane w przedziale 30-80%. Pełne rozładowanie i przechowywanie rozładowanego telefonu przez dłuższy czas również bardzo niekorzystnie wpływa na żywotność. Oczywiście nikt z nas nie ma ani czasu, ani chęci, by tego pilnować, dlatego producenci stosują sztuczki mające to robić za nas. Otóż ładując telefon do 100%, tak naprawdę nie ładujemy go do pełna. Smartfon wie, jak dużo energii elektrycznej znajduje się w ogniwie i choć zmieściłoby się jeszcze trochę, to systemy bezpieczeństwa nie pozwalają na dalsze ładowanie.

Czy ładowanie całą noc może uszkodzić baterię?

Wielu użytkowników telefonów twierdzi, że ładowanie urządzenia w nocy może być bardzo niebezpieczne. Prawda jest jednak taka, że problem ten nie dotyczy nowoczesnych smartfonów, których baterie są zaprogramowane tak, że po naładowaniu kończą pobieranie prądu. Oznacza to, że nie doprowadzimy do ich przeładowania. Mało tego, większość smartfonów posiada mechanizm, który ogranicza ciągłe doładowywanie urządzenia. Jeśli zostawimy smartfon na noc podłączony do ładowarki i jego wskaźnik dobije do 100%, to telefon odcina ładowanie i wznowi je, dopiero gdy poziom energii spadnie do np. 90%.

Jak dbać o baterię w telefonie? Fakty i mity o bateriach - ładowanie bezprzewodowe

Czy bezprzewodowe ładowanie jest niebezpieczne?

Odkąd pojawiły się smartfony ładowane bezprzewodowo, narodził się mit sugerujący, iż taka forma ładowania zniszczy ogniwo szybciej niż tradycyjne ładowarki. W sumie to nie do końca wiem, skąd wzięło się takie przekonanie. Myślę, że część osób porównuje indukcje prądu do działania fal mikrofalowych. Sceptycy twierdzą, że smartfon ładowany indukcyjnie bardziej się grzeje oraz że fale elektromagnetyczne uszkadzają baterię. To oczywiście nie prawda. Powiem więcej. Z racji tego, że ładowanie indukcyjne (jak na razie) jest znacznie wolniejsze od tradycyjnych ładowarek, to ogniwa powinny wystarczyć na dłużej. Niski prąd, „wtłaczany” przez dłuższy czas jest znacznie zdrowszy od popularnego w ostatnim czasie, szybkiego ładowania. To właśnie szybkie ładowanie oraz wysoka temperatura, która mu towarzyszy, są najbardziej destrukcyjne.

Co robić, wydłużyć życie ogniwa w telefonie?

Z poprzednich akapitów wiecie już, że temperatura i duży prąd wejściowy są bardzo szkodliwe. Technologia szybkiego ładowania jest szalenie wygodna, ale jednocześnie niekorzystnie wpływa na żywotność. Aby bateria wytrzymała dłużej, zalecam używanie słabszych ładowarek bez funkcji „Quick Charge”.

Drugą ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, aby dbać o baterię w telefonie, jest korzystanie jedynie z dobrych jakościowo ładowarek. Chiński zamiennik, mimo że tani może być przyczyną szybszego zużywania się baterii a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zwarcia i zniszczenia telefonu. Zamiast oszczędzać, lepiej dołożyć kilka złotych i kupić coś porządnego.

Jak dbać o baterię w telefonie? Fakty i mity o bateriach - płonąca bateria

Trzecim, fundamentalnym wręcz punktem jest optymalizacja systemu. Używając telefonu, należy pamiętać, by zamykać nieużywane aplikacje, które działają w tle. Ponadto, w miarę możliwości zalecam wyłączać Bluetooth, NFC, GPS i inne zbędne funkcje, których akurat nie potrzebujemy. Dzięki temu nie dość, że telefon wytrzyma na jednym dłużej, to jeszcze samo ogniwo mniej się zużyje.

W tym miejscu podkreślę, że używanie wszelkiej maści aplikacji, które mają dbać o baterię to średni pomysł. Takie aplikacje działają cały czas w tle, co samo w sobie zużywa energię. Ponadto chyba wszystkie smartfony posiadają już wbudowany tryb oszczędzania energii, który działa na takiej samej zasadzie. Pamiętajcie, że jeśli ogniwo dokonało żywota, żadna magiczna aplikacje nie pomoże. Na takie sytuacje konieczna będzie wymiana baterii na nową.


Ogniwa są projektowane na określoną liczbę cykli

W tej kwestii nie ma dyskusji. Ogniwa, czy to w smartfonach, komputerach czy samochodach są projektowane by wytrzymały określoną liczbę cykli pełnego ładowania. Średnio dla smartfona ogniwo powinno wystarczyć na dwa lata. Choć nie zawsze tak jest. Jeden użytkownik, ładując telefon raz na dwa dni, będzie cieszył się sprawnie działającą baterią dłużej niż ktoś, kto używa smartfona intensywniej i ładuje go dwa razy dziennie. Miejcie na uwadze, że bateria to delikatny komponent i ma prawo by się zużyć lub zepsuć.

A Wy jakie macie sposoby, aby dbać o baterię w smartfonie? A może lepiej nie dbać i po prostu wymienić ogniwo na nowe, który przestanie nam wystarczać?

O Autorze

Rafał Wrzaskowski

Pierwsze kroki w branży stawiał jako serwisant Lenovo i HP. Zawodowo administrator systemów teleinformatycznych. Po godzinach pasjonat technologii, geek i gadżeciarz. Dawniej zapalony fan gier. Najmilej wspomina trylogię Mass Effect. Teraz woli dzielić czas na działalność publicystyczną i rodzinę. W wolnych chwilach lubi obejrzeć dobre kino Sci-Fi lub turniej e-sportowy. Gaduła, choleryk, żartowniś — koleś z ogromnym dystansem do siebie i świata. Każdego dnia stara się nauczyć czegoś nowego, a zdobytą już wiedzę przekazuje innym.