Edit. 13.06.2020
Przy współpracy z portalem ITHardware przeprowadziłem szeroko zakrojone “śledztwo” tak by raz na zawsze rozwiać wątpliwości związane z aktywacją systemu Windows 10 przy użyciu klucza od starszych wersji Windows. Niestety, ale jeśli aktywacji dokonaliśmy po 31 lipca 2016 roku, to taki system nie jest legalny, pomimo otrzymania komunikatu “system aktywowany”. Poniżej zamieszczam link do artykułu.
Darmowa aktualizacja do Windows 10. Czy jest legalna?
Koniec wsparcia Windows 7. Tak, ten dzień musiał w końcu nadejść. Już jutro, tj. 14.01.2020 roku zakończy się oficjalne wsparcie dla systemu Windows 7. Oznacza to, że Microsoft przestanie wydawać łatki bezpieczeństwa, sprawiając, że system stanie się podatny na działanie szkodliwego oprogramowania. Oficjalny komunikat Microsoftu TUTAJ.
Co brak wsparcia oznacza dla użytkowników?
Brak łatek bezpieczeństwa to nie jedyne następstwa, jakie czekają na użytkowników po 14 stycznia. Czego należy się spodziewać?
Już od jakiegoś czasu system wyświetla komunikaty informujące o zbliżającym się końcu wsparcia. Od 15 stycznia powiadomienia staną się bardziej natarczywe. Od środy będą pojawiać się jako pełnoekranowe powiadomienia, które, choć z założenia mają nakłonić nas do przesiadki na nowszą wersję systemu, w praktyce są upierdliwe i męczące.

Producenci oprogramowania również odpuszczają sobie Windows-a 7
Kilka dni temu Google poinformował, że zamierza wspierać Chrome dla „siódemki” jeszcze przez 18 miesięcy. Dokładnie 15 lipca 2021 najpopularniejsza przeglądarka, jaką niewątpliwie jest Google Chrome, przestanie być wspierana na Windows 7. Nie wiadomo, jak podejdą do tego tematu inni producenci, jednak możemy założyć, że wielu z nich podejmie podobną decyzję. Utrzymanie wsparcia dla starszych systemów operacyjnych wymaga sporych nakładów finansowych. Nie ma się co dziwić, że producenci wolą przekazać te środki na inne cele np. poszukiwanie nowych rozwiązań.

Czy jest możliwość przedłużenia wsparcia dla Windows 7?
Tak, jednak mogą sobie na to pozwolić tylko użytkownicy licencji Windows 7 Professional. Wykupienie usługi Extended Security Update pozwala przedłużyć wsparcie systemu do stycznia 2023 roku. Miejcie jednak na uwadze, że rozszerzone wsparcie nie jest tanie i z tego, co wiem, z każdym rokiem cena będzie wzrastać.
Co dla osób, które nie chcą płacić za dodatkowe wsparcie lub korzystają z innej wersji systemu?
Cóż, moim zdaniem wyjścia są dwa. Wiem, jak dużą popularnością cieszy się Windows 7 i jak lojalni/uparci potrafią być fani Windows-a 7. Ci, którzy pod żadnym pozorem nie chcą przejść na Windows 8 lub Windows 10 poszukają zapewne rozwiązania na forach moderskich, gdzie już teraz pojawiają się zmodyfikowane wersje Windows 7 bez telemetrii czy irytujących komunikatów. Pamiętajcie jednak, że to nadal oznacza brak łatek bezpieczeństwa, a co za tym idzie, używacie go na własną odpowiedzialność.
Drugą opcją jest przesiadka na Windows 8 lub Windows 10. Warto wiedzieć, że jeśli posiadacie licencję na Windows 7/8 możecie zupełnie za darmo przejść na Windows 10. Microsoft zaoferował taką opcję już w lipcu 2015 i miała być dostępna do lipca 2016. Miała być. W praktyce Microsoft nadal przyzwala na darmową przesiadkę na Windows 10.
Możliwe, że Twój laptop nie ma naklejki z kluczem licencyjnym tylko taką jak na zdjęciu poniżej. Oznacza to, że klucz do Windows-a jest zapisany w formie elektronicznej w BIOS komputera. W takiej sytuacji instalator Windows automatycznie go odczyta podczas instalacji.

Jak przesiąść się na Windows 10?
Nic trudnego. W tym celu należy wykorzystać narzędzie Media Creation Tool. Dostępne do pobrania TUTAJ. Narzędzie pozwoli na zaktualizowanie systemu do najnowszej wersji lub stworzenie pendrive-a instalacyjnego, dzięki któremu zainstalujemy Windows 10 „na czysto”.
Osobiście bardziej polecam wykonanie czystej instalacji „dziesiątki”, używając do jego aktywacji klucza od „siódemki”. Co prawda wiąże się to z dodatkowym nakładem pracy i koniecznością sformatowania dysku jednak stawiając system od zera mamy gwarancję, że wszystko będzie działać tak jak trzeba. Aktualizacja z 7 do 10 też jest możliwa, jednak z doświadczenia wiem, że nie zawsze się udaje, prowadząc do całkowitego rozsypania się systemu co w efekcie i tak kończy się formatem…
O tym, jak korzystać z narzędzia Media Creation Tool pisałem TUTAJ.
Koniec wsparcia Windows 7 – to “był” świetny system
Nie ma co ukrywać, windows 7 to bardzo dobry system operacyjny. W wielu aspektach nadal lepszy od „dziesiątki”. Ten godny następca Windows-a XP pojawił się na rynku 22 października 2009 roku. To niesamowite, że system operacyjny wydany prawie 11 lat temu nadal cieszy się tak ogromną popularnością. Zgodnie z danymi od Net Applications „siódemka” nadal może pochwalić się ponad 26% udziałem w rynku desktopowych systemów operacyjnych.

Koniec wsparcia to naturalna kolej rzeczy, dlatego nie można się załamywać czy rzucać wulgarnymi epitetami w kierunku Microsoftu. Windows 10 wciąż się rozwija. Przejście pod skrzydła ekipy odpowiedzialnej za Microsoft Azure pozwala mieć nadzieje, że być może już niedługo „dziesiątka” uwolni się od łatki systemu wadliwego. Tym samym stanie się godnym następną Windows-a 7 czego wam i sobie życzę.
A Wy przesiedliście się już na nowsze wersje okienek czy mimo braku wsparcia wolicie pozostać na Windows 7? Dajcie znać w komentarzach.