Artykuły Gry Oprogramowanie

Konsola Nintendo Switch pod kontrolą Androida (LineageOS)

Nintendo Switch LinageOS Logo
Napisany przez Rafał Wrzaskowski

Nintendo Switch to konsola wyjątkowa. Nie chodzi nawet o jej wygląd czy mobilność. Nintendo od wielu lat, z powodzeniem, tworzy konsole w myśl zupełnie innej wizji niż ta do jakiej przyzwyczaiły nas Xbox i PlayStation. Switch, mimo iż posiada znacznie słabsze podzespoły niż konkurencja okazał się niekwestionowanym hitem sprzedażowym. Idea przenośnej konsoli, na której można zagrać w naprawdę świetne, legendarne wręcz tytuły przekonała do siebie miliony graczy na całym świecie. Nie ma nawet znaczenia fakt, że pod względem graficznym tytuły te często przypominają gry na smartfony czy produkcje AAA sprzed wielu lat. Na Switch-u liczy się mobilność, świetny gameplay, ciekawe historie i naprawdę dobra, niczym nieskrępowana zabawa.

Nintendo Switch Andoid
Żródło – TheVerge

Nintendo Switch konsola bardzo nie-idealna

Mimo wielu zalet Nintendo Switch nie jest konsolą idealną. System operacyjny konsoli co tu dużo mówić, pozostawia wiele do życzenia. Producent dwoi się i troi, aby szybko nadrabiać braki jednak to wymaga czasu. Nie pomaga też fakt, że wielu graczy ma swoją wizje względem handhelda, która często różni się od zamysłu twórców.

Switch do dziś nie posiada wielu funkcji, które uczyniłyby z konsoli prawdziwe centrum multimedialne. Całe szczęście, nie wszyscy poddali się wizji Nintendo. Od lat na świecie istnieją środowiska tzw. Homebrew, które zajmują się modyfikowaniem sprzętu tak aby zaspokoić przeróżne potrzeby użytkowników. Wyniki ich pracy można przetestować teraz – od niedawna istnieje możliwość uruchomienia systemu LineageOS 15.1 (modyfikacja Androida oparta na wersji 8.0 Oreo). Dzięki implementacji Androida, stworzonego pierwotnie dla tabletu Nvidia Shield, Switch zyskuje zupełnie nowe możliwości. Dostęp do Google Play, Youtube, bogatej bazy gier czy usług streamingowych (Netflix, HBO GO) to niewątpliwie ogromna zaleta a to wszystko bez ingerowania w oficjalny system operacyjny urządzenia.

Nintendo Switch Andoid Zdjęcie  XDA
Źródło – xda-developers

Jak to działa?

Android uruchamiany jest z karty SD więc nie ma tu mowy o modyfikacji czy zastępowaniu oryginalnego systemu, LineageOS-em. Aby móc z niego skorzystać, musimy mieć Nintendo Switch w wersji zgodnej z oprogramowaniem Hekate (konsole od połowy 2018 roku nie są już wspierane) a następnie należy postępować zgodnie z instrukcją zamieszczoną w serwisie XDA. Link znajdziecie TUTAJ.

Problemy wieku dziecięcego

Projekt nie jest jednak idealny. Z jednej strony otrzymujemy możliwość emulacji starszych konsol Nintendo jednak większość emulatorów ma problem z poprawnym rozpoznaniem Joy-Conów (Istnieje jednak duża szansa, że problemy zostaną szybko rozwiązane). To niejedyne udogodnienia. Konsola nie posiada kamery, mikrofonu ani GPS-a wiec aplikacje, które z nich korzystają nie będą działać poprawnie. Użytkownicy skarżą też na szybkie zużycie baterii co jest wynikiem kiepskiej optymalizacji i braku trybu hibernacji.

Biorąc jednak po uwagę fakt, że cały projekt jest typowo amatorski, uważam, że drzemie w nim ogromny potencjał. Warto zaznaczyć, że oprogramowanie wciąż jest rozwijane i dopracowywane a stale rosnąca liczba osób zainteresowanych jego możliwościami tylko dodaje wiatru w żagle ekipie stojącej za projektem. Co wy myślicie o wprowadzeniu Androida na Nintendo Switch? Osobiście uważam, że byłaby to świetna sprawa, szczególnie, że nie rezygnujemy w ten sposób z oprogramowania Nintendo. Ciekaw jestem jak projekt się rozwinie oraz czy Nintendo zareaguje wyciągając konsekwencje wobec moderów.

O Autorze

Rafał Wrzaskowski

Pierwsze kroki w branży stawiał jako serwisant Lenovo i HP. Zawodowo administrator systemów teleinformatycznych. Po godzinach pasjonat technologii, geek i gadżeciarz. Dawniej zapalony fan gier. Najmilej wspomina trylogię Mass Effect. Teraz woli dzielić czas na działalność publicystyczną i rodzinę. W wolnych chwilach lubi obejrzeć dobre kino Sci-Fi lub turniej e-sportowy. Gaduła, choleryk, żartowniś — koleś z ogromnym dystansem do siebie i świata. Każdego dnia stara się nauczyć czegoś nowego, a zdobytą już wiedzę przekazuje innym.