Monitor AOC Q2781PQ nie jest najświeższą konstrukcją na rynku. Co tu dużo mówić, sprzęt zadebiutował w lipcu 2016. W świecie elektroniki cztery lata są jak wieczność, jednak kiedy spojrzymy na wygląd monitora AOC Q2781PQ, możemy odnieść wrażenie, że nie zestarzał się ani odrobinę. Ba! Powiem więcej. Wiele obecnie prezentowanych monitorów może zazdrościć wyglądu i jakości wykonania. Zainteresowani? Zapraszam do recenzji.

Zawartość opakowania
Pod względem wyposażenie jest wybitnie nudno. W kartonie wraz z monitorem znajdziemy kabel zasilający, kabel HDMI, kabel Display Port oraz instrukcję obsługi. Jeśli jest ktoś, kto narzeka, że nowe monitory trzeba poskręcać, to spieszę z informacją, że monitor AOC Q2781PQ jest całkowicie bezobsługowy. Monitor przyjeżdża w całości. Jedyne co musimy zrobić to podłączyć go do prądu i komputera.
Specyfikacja
Specyfikacja - AOC Q2781PQ | ||
---|---|---|
Model: | Q2781PQ | |
Przekątna ekranu: | 27 cale | |
Rozdzielczość: | 2560 x 1440 px | |
Częstotliwość odświeżania : | 60 Hz | |
Rodzaj matrycy: | IPS | |
Czas reakcji: | 4 ms GtG | |
Maksymalna jasność: | 350 cd/m2 | |
Kontrast statyczny: | 1000:1 | |
Złącza: | HDMI 1.4 x 2, DisplayPort 1.2 x 1, VGA, jack 3.5 mm | |
Cechy dodatkowe: | Low Blue Light | |
Cena: | 1450 zł |
Monitor AOC Q2781PQ – Wygląd
Pod względem wizualnym monitor potrafi zachwycić. Cztery, wąskie ramki wokół ekranów nawet dzisiaj nie są standardem, a przypomnę, że monitor ma cztery lata. Całości dopełnia, metalowa stopka, która jest solidna i dobrze stabilizuje monitor na biurku. Kolorystyka monitora utrzymana jest w surowym metalicznym stylu. Tył wykonany został z czarnego błyszczącego plastiku, który może i wygląda ładne, ale przy okazji łatwo się rysuje i zbiera odciski palców. Myślę, że twórcą zależało, by monitor wyglądał elegancko, minimalistycznie i industrialnie. Czy wyszło im to dobrze, oceńcie sami? Ja uważam, że to jeden z ładniejszych monitorów na rynku.

Ergonomia pracy
Skoro już zdążyłem pochwalić świetny wygląd, teraz czas bym wytknął twórcom kilka kuriozalnych rozwiązań, których pojąć nie umiem. Otóż. Ja rozumiem, że przy projektowaniu chodziło głównie o wygląd, jednak brak możliwości regulacji wysokości ekranu brzmi jak nieśmieszny żart. Mało tego. Ekranu praktycznie nie da się pochylić. O ile odchylić trochę się da, tak pochylenie ekranu do przodu jest niemożliwe. Wszystkiemu winna jest fikuśna stopka, która dotyka ekranu i tym samym blokuje wszelkie próby zmiany położenia ekranu.

Gdyby była możliwość demontażu nóżki i zamontowania monitora na ramieniu to problemu w zasadzie by nie było. Tymczasem takiej możliwości nie ma i jeśli dla kogoś ekran jest zbyt nisko, to jedyne co można zrobić, to podłożyć sobie książkę lub kupić dodatkową podstawkę pod monitor. Ani to eleganckie, ani praktyczne.

AOC Q2781PQ – Menu Ustawień
Przyciski sterowania zostały umieszczone pod spodem z prawej strony i są bardzo wygodne w obsłudze. Jestem antyfanem dotykowych rozwiązań, bo często, szczególnie po ciemku utrudniają, dostanie się do ustawień monitora. Monitor AOC Q2781PQ tego problemu nie ma, Każdy przycisk to duża, dobrze wyczuwalna wypustka. Poszczególne guziki są oddalone od siebie co ok. 1.5 cm, więc nawet osoby o grubych palcach nie będą miały problemu z obsługą.

Samo menu jest przyjemne w obiorze, choć nie ukrywam, musiałem poświęcić chwilę na przejrzenie wszystkich ustawień, aby wiedzieć co i gdzie znaleźć. Gdy ogarnąłem już co i jak zmiana konfiguracji ustawień była bajecznie prosta.
Złącza

Zestaw złącz, który zdecydowano się umieścić w monitorze, jest tak samo minimalistyczny, jak jego wygląd. Do dyspozycji użytkownika mamy jedynie 2 x HDMI (1.4), 1x DisplayPort 1.2, złącze VGA oraz gniazdo jack 3.5 mm. Jest dobrze, choć mogło być lepiej. Do pełni szczęścia życzyłbym sobie wbudowanego HUB-a USB oraz złącza USB-C – Szkoda, że ich zabrakło.
AOC Q2781PQ – Ekran
Za wyświetlanie obrazu w monitorze AOC Q2781PQ 27-calowa matryca o rozdzielczości 2560 × 1440 px wykonana w technologii AH-IPS z podświetleniem WLED. Proporcje ekranu wynoszą 16:9, a obraz odświeżany jest z częstotliwością 60 Hz. Maksymalna jasność deklarowana przez producenta do 350 cd/m2. Ponadto AOC, chwali się, że ich monitor może pochwalić się reprodukcją kolorów na poziomie 99% sRGB oraz 73% Adobe RGB.
Jak widać, nie jest to monitor stworzony z myślą o graczach, jednak nie każdy musi taki być. Do gier FPS faktycznie lepiej wybrać coś innego jednak do pracy czy też okazyjnych gier RPG nada się idealnie. Osobiście uważam, że przekątna 27-cali w połączeniu z rozdzielczością QHD jest obecnie najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Tekst na monitorze jest ostry, w grach mamy więcej szczegółów, a i firmy wyglądają bardzo przyjemnie. Wiem, że cały świat gna w kierunku rozdzielczości 4K, jednak nie wszyscy są na to gotowi. Raz, że nie wszystkie programy poprawnie się skalują, dwa, że tekst na monitorze 4K często jest wielkości ziarenek maku, co męczy oczy. Ponadto do większej rozdzielczości potrzebna jest wydajniejsza maszyna, a to przecież kosztuje i to nie mało.
Pomiary kolorymetrem
Pomiarów dokonałem przy użyciu programu DisplayCAL oraz kolorymetru X-rite i1 Display Pro. Odczytu dokonałem dwa razy. Pierwszy był na ustawieniach fabrycznych a drugi po skalibrowaniu monitora do jasności 120 cd/m2.
Pomiary na ustawieniach fabrycznych
Pomiar został wykonany na ustawieniach domyślnych. Przed rozpoczęciem pomiaru rozgrzewałem monitor przez jakieś 30 minut, wyświetlając na nim film.

Na wstępie muszę pochwalić, producenta za dobre przygotowanie monitora. Już na ustawieniach domyślnych udaje się uzyskać deklarowane wartości. Pomiar wykazał pokrycie palety barw sRGB równe 99.1%, Adobe RGB 72.5% oraz DCI P3 76.8%. Jasność wyniosła 312 cd/m2. Nie są to wartości zwalające z nóg, jednak jeśli weźmiemy pod uwagę, że to ustawienia domyślne, to uważam, że monitor AOC Q2781PQ nie ma się czego wstydzić. Jest dobrze.
Kalibracja i pomiary przy jasności 120 cd/m2

Kalibracja monitora nie była trudna. Doprowadzenie barw i jasności do zakresu narzuconego przez program zajęło mi kilka minut. Po przyzwoitych osiągach na ustawieniach fabrycznych liczyłem na leszcze lepszy wynik po kalibracji. Niestety nie wszystko poszło po mojej myśli. Po kalibracji pokrycie barw poprawiło się, ale tylko odrobinę. Różnice są na poziomie błędu pomiarowego, więc w sumie nie ma się nad czym zachwycać. Od razu dodam, że nie jestem specjalistą w dziedzinie kalibracji matryc. Być może, ktoś bardziej obeznany osiągnie lepsze rezultaty.
AOC Q2781PQ – Pomiar maksymalnej jasności
Po ustawieniu jasności na maksimum miernik wyświetlił wartość 358cd/m2 co jest wartością wyższą od tej deklarowanej przez producenta. O HDR nie ma w tym przypadku mowy. Nie ma się jednak co smucić, mało który monitor w tej kwocie osiąga lepsze wyniki.
Równomierność podświetlenia oraz zjawisko bleedingu
Jak przystało na panel IPS, każdy świadomy użytkownik powinien liczyć się z możliwością wystąpienia zjawiska bleedingu czy glowingu matrycy. Na szczęście ta zamontowana w moim egzemplarzu monitora AOC Q2781PQ jest praktycznie w 100% wolna od tej wady. Fakt, w całkowitych ciemnościach pod bardzo ostrym kontem da się zauważyć srebrzenie jednak w codziennym użytkowaniu, np. podczas oglądania filmu czerń pozostaje czarna. Nie jest to poziom ekranów OLED, ale i tak jest dobrze.
Poniżej zamieszczam zdjęcie monitora w ciemności, zdjęcie wykonałem pod bardzo dużym kątem, bo dopiero wtedy można zaobserwować efekt bleedingu. Ponadto zdjęcie zostało dodatkowo obrobione w Photoshopie, tak by wszystkie uloty światła stały się widoczne. Podczas codziennego użytkowania efekt jest trudny do zauważenia.

Znacznie gorzej wypada równomierność podświetlenia. Po skalibrowaniu monitora wszędzie powinienem otrzymać 120 cd/m2. O ile na środku faktycznie tak było, tak odczyty z narożników pozostawiają wiele do życzenia… Dla użytku domowego takie różnice nie mają znaczenia jednak dla osób, które profesjonalnie zajmują się obróbką grafiki czy kolorowaniem zdjęci i filmów może to stanowić problem.
Cena i dostępność
Na ten moment monitor AOC Q2781PQ można nabyć za ok. 1400 zł. Nie jest to mało, a czy minimalistyczny design jest wart takiej kwoty, odpowiedzcie sobie sami. Jeśli jesteście zainteresowani zakupem, podrzucam link do porównywarki Ceneo.pl
Subiektywne odczucia z użytkowania
Monitor testowałem przez blisko miesiąc i mimo wad bardzo polubiłem. Pisałem już wcześniej, że monitor 27-cali o rozdzielczości QHD jest dla mnie najbardziej komfortowym rozwiązaniem. Ponadto, nie wiem, czym jest to spowodowane, ale model Q2781PQ bardzo łaskawie obchodził się z moimi oczami. W pracy posiadam monitory AOC Q2790PQU i po 8 godzinach pracy czuję, że moje oczy mają dość. Tymczasem recenzowany dziś model, mimo wielu godzin spędzonych przed ekranem nie powodował żadnych dolegliwości. Oczy nie były ani zmęczone, ani zaczerwienione. Nie mam pojęcia skąd ta różnica. Może to kwestia różnic w wykonaniu matryc (inna fabryka, inny proces) a może to tylko moje urojenia, kto wie.
Monitor AOC Q2781PQ – Wady i Zalety
Zalety:
- Rozdzielczość 2560 × 1440 px
- Dobra jakość wykonania
- Stabilna metalowa stopka
- Eleganckie, symetryczne ramki
- Ponadczasowy design
- Przyzwoita reprodukcja barw
- Brak zjawiska Bleedingu (czarny jest czarny)
- Wielogodzinna praca nie męczyła moich oczu.
Wady:
- Brak możliwości regulacji ekranu w pionie
- Brak możliwości zmiany kąta pochylenia ekranu
- Bram możliwości montażu na uchwycie VESA
- Nierównomierne podświetlenie matrycy
- Brak HUB-a USB
- Cena mogłaby być niższa
Recenzja Video
AOC Q2781PQ – Podsumowanie
Bardzo ciężko ocenia mi się produkty, które z jednej strony zachwycają pod jednym kontem i wkurzają pod innym. Drogie AOC, jeśli zdarzy wam się przeczytać ten materiał, dajcie znać, dlaczego stopa rozwiązana jest w tak dziwny sposób. Gdyby nie to, monitor byłby bardzo dobrą propozycją. Niestety w obecnej sytuacji oceniam go jako produkt dobry, ale nie dla każdego. Nie bez powodu na zdjęciach i w materiale Video zestawiłem go z komputerem firmy Apple. Mam wrażenie, że to właśnie do takich osób kierowany jest monitor AOC Q2781PQ. Jeśli jednak cenisz sobie użyteczność ponad wygląd, zdecydowanie sugeruję rozejrzeć się za innym monitorem. W ofercie AOC jest ich wiele, chociażby wspomniany przeze mnie model Q2790PQU – ma wszystko, czego można oczekiwać po monitorze do pracy i na dodatek jest tańszy!
Dajcie znać w komentarzach, co sądzicie recenzji, jak i samym monitorze. Jeśli w materiale brakuje jakichś informacji, na których wam zależało, napiszcie do mnie, a ja chętnie podzielę się swoją wiedzą.