Kupno nowego telefonu to z pozoru bardzo prosta czynność. Z doświadczenia wiem jednak, że często nasze wybory podjęcie pod presją czasu, chwili, ekscytacji czy też usilnej namowy sprzedawcy, po czasie okazują się nie aż tak dobre jak wydawało się w pierwszej chwili. Wybór nowego smartfona nie powinien być dyktowany chwilową ekscytacją nowym przedmiotem. W momencie zakupu wydajemy nasze ciężko zarobione pieniądze i nawet jeśli jest to „tylko kilka stów” chcielibyśmy, aby kupiony produkt służył nam przez lata.
Ten artykuł ma na celu ułatwienie wyboru podczas zakupów, ponieważ nie każdy musi znać się na elektronice. Pewnie nie raz się przekonaliście, że sprzedawcy w marketach nie mają w zwyczaju sprzedawać tego co najlepsze a to na czym zarobią najwięcej. Poniżej znajdziecie kilka rad na co zwracać uwagę przy zakupie i czego się wystrzegać.

Z czasem pojawią się też wpisy z moimi propozycjami dobrych smartfonów w różnych półkach cenowych, tak aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
- Marka to nie wszystko – nie czarujmy się, wiele osób wybierając nowy sprzęt kieruje się marką. Jeśli mieliśmy kiedyś Samsunga i sprawował się dobrze to zapewne większość osób znów będzie szukać telefonu od tego producenta. Warto mieć jednak na uwadze, że takie marki jak Samsung czy Huawei już dawno przestały być tanie a ich produkty często są mniej konkurencyjne w danej kwocie niż mniej znane marki, choć nie jest to reguła, dlatego warto mieć oczy szeroko otwarte. Jeśli jesteś sympatykiem jakiejś marki nie zmuszam Cie do porzucenia swojego ulubionego producenta, bo akurat jakiś typ z internetu tak powiedział. Sugeruję jednak abyś przed zakupem rozejrzał się na rynku i zobaczył co do zaoferowania mają konkurenci.
- Handlowiec chce zarabiać a nie zbawiać świat – Ci z was, którzy mieli już okazję kupować elektronikę w popularnych marketach z elektroniką zapewne nie raz trafili na sprzedawcę, który wie lepiej. Taki człowiek zawsze będzie nam wmawiał, że akurat proponowany przez niego produkt jest lepszy od tego, który podoba się nam i za nic będzie miał wszelkie kontrargumenty, które mu podamy. Prawdą jest, że są tacy, którzy doradzą nam dobrze, szczególnie jeśli jesteśmy „zieloni” w temacie, ale zawsze miejcie na uwadze, że celem handlowca jest wyrobić target a co za tym idzie ZAROBIĆ. Jeśli jakiś sklep ma podpisany kontrakt np. z Nokią to możecie być pewni, że taki delikwent będzie zachwalał produkty Nokii a inne będą „mniej super”. Nie bójcie się wyciągnąć przy sprzedawcy telefonu, wejść na jakąś stronę, która zawiera pełną specyfikację telefonu i zweryfikować czy to sprzedawca ma rację czy wy. Osobiście do takich celów polecam stronę mgsm.pl – strona zawiera bardzo dużą bazę telefonów wraz z ich specyfikacją, zdjęciami i opiniami użytkowników.
- Zachowaj ostrożność kupując w sieci. Zakupy przez internet z roku na rok przyciągają coraz więcej kupujących a w raz z nimi na portale aukcyjne trafiają oszuści. Zanim zakupicie jakikolwiek produkt w sieci warto jest sprawdzić sprzedawcę. Zasada ta ma szczególne znaczenie w przypadku zakupów na portalach aukcyjnych typu Allegro czy OLX i szczególne ten drugi w ostatnich latach stał się ostoją krętaczy i naciągaczy.
- Zanim klikniecie kup teraz warto jest sprawdzić opinie o Allegrowiczu. Na podstawie opinii łatwo można wywnioskować, czy mamy do czynienia z uczciwym sprzedawcą czy naciągaczem.
- Na OLX z kolei starajcie się nigdy nie płacić z góry. Jeśli sprzedawca jest z waszego miasta i nie chce dokonać transakcji w 4 oczy – lepiej poszukajcie innej oferty. Często zdarza się, że sprzedawca z OLX żąda zapłaty z góry – z jednej strony go rozumiem, bo obawia się, że Wy nie zapłacicie po otrzymaniu towaru, z drugiej zaś – wy nie macie żadnej gwarancji, że po zapłacie otrzymacie produkt. W przypadku gdy sprzedawca mieszka na drugim końcu Polski wydaje się, że ktoś musi zaryzykować lub znaleźć inny produkt. Nic z tych rzeczy – tak właśnie działają naciągacze, którzy inkasują przelew i znikają. Jeśli bardzo chcecie coś kupić zaproponujcie sprzedawcy opcję płatności za pobraniem – taka usługa nie jest droższa od zwykłej paczki kurierskiej. Sprzedawca ma gwarancję, że otrzyma pieniądze, choć będzie to trochę trwać, a wy możecie zapłacić za towar po odebraniu paczki i sprawdzeniu czy wszystko jest ok. Wilk syty i owca cała.
- Faktura/Paragon/Wysyłka – moi drodzy, nie zawsze najtańsza aukcja jest tą najlepszą. Przed zakupem sprawdźcie dokładnie czy sprzedawca wystawia fakturę lub paragon – będzie to konieczne, jeśli przyjdzie wam zgłaszać sprzęt do serwisu na gwarancję. Zwróćcie też uwagę skąd będzie odbywała się wysyłka. Bardzo wielu allegrowiczów sprzedaje towar z Chin nawet nie mając go na stanie. Co prawda otrzymacie swoje zamówienie, ale może się okazać, że kupując prezent świąteczny na początku grudnia trafi do was pod koniec stycznia. Pamiętajcie, nie ma wtedy co winić sprzedawcy – kupiliście przedmiot, sprzedawca go wysłał, a że nie sprawdziliście skąd idzie paczka to już wasz problem.
Zakup smartfona – na co zwrócić uwagę?
Po pierwsze ustalcie budżet i oczekiwania. Przed wybraniem się do sklepu warto mieć już w głowie wizję tego co chcecie. Sprzedawca zapewne wypyta was co wolicie. Duży czy mały ekran, lepszy aparat czy może większa pojemność baterii a może jedno i drugie – warto ustalić to wcześniej.
Przekątna ekranu nie oznacza, że smartfon będzie duży
Żyjemy w bardzo dziwnych czasach, gdzie producenci prześcigają się wydając co raz to większe telefony z coraz to węższymi ramkami. Nie da się ukryć, że w pogoni za coraz to większymi ekranami, producenci zapomnieli o ludziach, którzy wolą smartfony mniejszych gabarytów, nie przypominających paletek do ping-ponga. Sytuacja nieco się uspokoiła a obecne trwająca moda na „bezramkowce” doprowadziła do sytuacji, gdzie przekątna ekranu nie jest już wyznacznikiem jego rozmiaru.
Prosty przykład
Posiadam telefon Xiaomi Mi 5S Plus z ekranem 5.7 cala a sam smartfon ma wymiary 154x78mm – zbliżony rozmiar ma np. iPhone 7/8 plus z ekranami 5.5 cala. Dla kontrastu weźmy Galaxy A40, który to posiada bezramkowy ekran 5,9 cala przy rozmiarze telefonu 144x69mm – co odpowiada rozmiarom takiego galaxy S4/S5, które miały ekran 5-5.1 cala.

Jeśli obawiacie się, że telefon będzie dla was za duży lub za mały zawsze możecie wybrać się do np. Media Markt i sprawdzić, jak telefon leży w dłoni, jak działa etc.
Link do obu smartfonów:
Pamięć RAM i pamięć na dane
Android od zawsze miał miano systemu ociężałego, mimo iż na przestrzeni lat wiele się w tej kwestii poprawiło uważam, że 3GB RAM to minimum, jeśli chcecie cieszyć się komfortową płynnością i responsywnością smartfona przez długi czas. Podobnie sytuacja miewa się z pamięcią na dane – 32GB to minimum. W dobie coraz to lepszych aparatów warto zadbać, aby na telefonie nie zabrakło miejsca na nasze dane. Pamiętajcie, że wraz ze wzrostem liczy megapixeli w aparacie wzrasta też rozmiar każdego zdjęcia czy filmu. Dodatkowo smartfony są bardzo czułe na zapełnienie miejsca na dysku więc gdy miejsce się kończy, telefon działa znacznie, znacznie wolniej.
Procesor
Jeśli nie znacz się na elektronice i kompletnie nic nie mówi Ci nazwa i model procesora nie załamuj się. W internecie jest wszystko. Znając model i markę smartfona bez problemu odszukasz w sieci recenzję sprzętu albo informację o samym procesorze i jakiego wydajności. Ja sam zalecam celować w modele 8 rdzeniowe choć nie zawsze jest taka konieczność. Mój 3-letni Xiaomi mi5s plus, który jest ex-flagowcem posiada procesor 4 rdzeniowy Snapdragon 821 i mimo wieku nadal wydajnością bije znacznie nowsze smartfony z niskiej i średniej półki.
Cechy dodatkowe
Bateria – w teorii im większa tym lepsza. W praktyce wszystko zależy od tego jak bateria wypada w stosunku do wielkości ekranu i wydajności sprzętu. Mniejszy ekran o niższej rozdzielczości będzie pożerał mniej prądu niż duży wyświetlacz z wysoką rozdzielczością.
Obsługa Dual Sim – przydatna funkcja dla każdego kto nie chce nosić dwóch telefonów i woli włożyć dwie karty do jego.
Rozdzielczość ekranu – ten parametr jest szczególnie kluczowy przy zakupie tanich smartfonów. Z jednej strony wiemy, że producent musiał na czymś zaoszczędzić a z drugiej ekran to jeden z najważniejszych elementów i dobrze, gdyby nie męczył wzroku wielki jak łepek od szpilki pixelami. Zalecam wyświetlacze z PPI (punktów na cal) na poziomie 290 i więcej. Jeśli nie wiecie, jak to wyliczyć a w specyfikacji nie ma takich danych możecie, to sprawdzić na stronie mgsm.pl, gdzie jak wspominałem wcześniej, mamy dostęp do wszystkich ważnych danych na temat smartfonów.
Aparat – dla bardzo wielu osób smartfon to substytut aparatu. Technologia poszła tak bardzo do przodu, że nie trzeba się już wstydzić zdjęć wykonanych nawet tanim telefonem. To ogromna przewaga nad dużymi, delikatnymi i ciężkimi tradycyjnymi aparatami. Dużo łatwiej wziąć w podróż smartfon niż lustrzankę z obiektywami + telefon.
Jeśli sam zamierzasz niebawem kupić nowy telefon zerknij na ceneo.pl gdzie szybko i sprawnie możesz wyszukać smartfona z podzespołami jakie chcesz w budżecie jaki ustalisz.
Na co wy zwracacie uwagę kupując smartfona? Dajcie znać w komentarzach. Jeśli są jakieś cechy i ważne informacje, które warto dodać do artykułu napiszcie poniżej – każda cenna rada jest ważna i może dla kogoś okazać się bardzo pomocna.