Artykuły Procesory

Qualcomm Snapdragon 888 – specyfikacja, wydajność, rozwiązania technologiczne

Qualcomm Snapdragon 888 - specyfikacja
Napisany przez Rafał Wrzaskowski

Qualcomm Snapdragon 888 to najnowszy i najwydajniejszy układ dla nadchodzących smartfonów. W hierarchii jest to następca modelu 865, jednak jego nazwa może się dla wielu wydać niezrozumiała. Wydawać by się mogło, że kolejnym flagowym procesorem amerykańskiego giganta, będzie Snapdragon 875. Niestety w tym przypadku będzie inaczej. W kulturze chińskiej cyfra “8” uznawana jest za symbol pomyślności i szczęścia. Nie inaczej jest w tym przypadku, ponieważ Snapdragon 888 ma wyróżniać się na tle swojego poprzednika, przynoszą przełomowe zmiany. Prezentacja nowego układu odbyła się tradycyjnie na targach Tech Summit Digital 2020. Już wczoraj przedstawiono nazwę i pierwsze informacje na temat nowego SoC jednak dopiero dziś została ujawniona pełna specyfikacja techniczna.

Qualcomm Snapdragon 888_ Miniaturka

Qualcomm Snapdragon 888 – Co nowego?

Podobnie jak w przypadku poprzednich modelu. Snapdragon 888 będzie posiadał 8 rdzeni, ale tym razem będą one wytworzone w nowej architekturze. Rodzajów rdzeni będą aż trzy. Pierwszy to Cortex-X1, który rozpędza się do 2.8 GHz. Za wsparcie służą mu trzy rdzenie Cortex-A78 pracujące z zegarem 2.4 GHz. Pozostałe cztery rdzenie to energooszczędne układy Cortex-A55 rozpędzające się do 1.8 GHz. Zgodnie z obietnicami, możemy liczyć na wzrost wydajności o 25% i o 25% lepszą efektywność energetyczną względem Snapdragona 865.

Qualcomm Snapdragon 888 – specyfikacja, wydajność, rozwiązania technologiczne CPU

W kwestii układu GPU również jest dobrze. Adreno 660 ma zapewnić 35% szybszy rendering grafiki oraz 20% lepszą efektywność. Nie wiadomo, z jakim dokładnie zegarem będzie pracował Adreno 660, ale wiadomo, że będzie wspierał takie rozwiązania jak Variable Rate Shading (VRS) czy Game Quick Touch. Głównym zadaniem nowego układu graficznego jest możliwość rozgrywki w 144 kl./s. Nie wiem, czy ma to sens, ale zawsze lepiej mieć zapas mocy niż narzekać na jej brak.

Qualcomm Snapdragon 888 – specyfikacja, wydajność, rozwiązania technologiczne GPU

Qualcomm pochwalił się również nowymi technologiami takimi jak Sub-Pixel Rendering oraz OLED Display Uniformity, które mają usprawnić działanie i responsywność wyświetlaczy. Nie zabrakło wsparcia dla Bluetooth 5.2, WiFi 6 oraz WiFi 6E. Za obsługę funkcji fotograficznych odpowiada dedykowany układ Spectra 580 ISP. Jest to pierwszy układ w historii układów Snapdragon, posiadający potrójny procesor sygnału obrazu co umożliwi nagrywanie trzech filmów 4K HDR. Ponadto jest to pierwszy mobilny układ pozwalający na fotografowanie w prawdziwym HDR 10-bit.

Nowe układy pomocnicze – 5G i AI Engine

Qualcomm Snadragon 888 przynosi zmiany również w kwestiach sieci 5G oraz sztucznej inteligencji. Za sztuczną inteligencję odpowiadać ma zintegrowany chip Hexagon 780, który oferuje moc obliczeniową na poziomie 26 TOPS. W przypadku modemu 5G również jest ciekawie. Snapdargon 888 jest pierwszym układem amerykańskiego giganta z całkowicie zintegrowanym modemem 5G -Snapdragon X60 5G Modem-RF System. Integracja umożliwia likwidację największego problemu poprzednika, jakim było duże zapotrzebowanie na energię elektryczną. Chip zapewnia pobieranie z prędkością do 7,5 Gb/s i wysyłanie do 3 Gb/s. Na papierze wygląda to niesamowicie szkoda, że infrastruktura 5G w naszym kraju nie nadąża za rozwojem elektroniki.

Kiedy i w jakich smartfonach?

Pierwsze urządzenia napędzane SoC Snapdragon 888 trafią na rynek w pierwszym kwartale 2021 roku. Pierwszymi odbiorcami nowego układu mają być takie smartfony jak Xiaomi Mi 11, Mi 11 Pro, Mi 11T, Lenovo Legion 2, OPPO Find X, OnePlus 9, OnePLus 9 Pro czy ASUS ROD Phone 3. Docelowo pojawi się zapewne w portfolio każdego producenta. Jak myślicie? Czy w obecnych czasach, kiedy w średniej półce oferowane są bardzo dobre i wydajne procesory, jest jeszcze sens kupowania flagowców?

O Autorze

Rafał Wrzaskowski

Pierwsze kroki w branży stawiał jako serwisant Lenovo i HP. Zawodowo administrator systemów teleinformatycznych. Po godzinach pasjonat technologii, geek i gadżeciarz. Dawniej zapalony fan gier. Najmilej wspomina trylogię Mass Effect. Teraz woli dzielić czas na działalność publicystyczną i rodzinę. W wolnych chwilach lubi obejrzeć dobre kino Sci-Fi lub turniej e-sportowy. Gaduła, choleryk, żartowniś — koleś z ogromnym dystansem do siebie i świata. Każdego dnia stara się nauczyć czegoś nowego, a zdobytą już wiedzę przekazuje innym.